Koniec plastikowych opakowań

Koniec plastikowych opakowań

Nie ma wątpliwości, że plastikowe odpady zagrażają naszej planecie. Czy wiesz, że tylko w ciągu ostatnich 5 lat wyprodukowaliśmy ich ponad 8,3 mld ton? Okazuje się, że aż 79% takich odpadów nie trafia do recyklingu, ale na tradycyjne wysypiska śmieci. Tam odkładają się najmniej kilkaset lat. Mają niekorzystny wpływ nie tylko na przyrodę czy poziom zanieczyszczenia powietrza, ale również ludzi oraz zwierzęta. Zakłócają cały ekosystem. Czas z tym walczyć.

Walka z plastikiem

Dobrą informacją jest to, że działania mające na celu mniejsze wykorzystywanie plastiku wdraża Unia Europejska. Już teraz wprowadziła zakaz, zgodnie z którym funkcjonuje zakaz sprzedaży plastikowych jednorazowych sztućców, talerzyków oraz słomek. Z takich też nie mogą korzystać już lokale gastronomiczne. Do 2021 roku ma zostać także wdrożony nakaz specjalnej segregacji plastikowych butelek.

Świadomość polskiego społeczeństwa

Cieszy fakt, że nasze społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z masowej ilości plastiku. Wiadomo, że tego tworzywa sztucznego nie daje się całkowicie wyeliminować, ale w wielu przypadkach można znaleźć dla niego korzystną alternatywę. Nie korzystajmy z tzw. foliówek jednorazowego użytku. O wiele lepiej sprawdzi się ekologiczna torebka na zakupy wielorazowego użytku – wykonana z tworzywa pochodzącego z recyklingu i nadającego się do ponownego przetworzenia. Pamiętajmy, że to popyt goni podaż. Jeśli będziemy wykazywać zapotrzebowanie na plastik, taki też będzie nam oferowany. A przecież opakowania mogą być chociażby papierowe i spełniać tak samo dobrze swoją funkcję.

Warto zaznaczyć, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw jest odpowiedzialnych społecznie. Oznacza to, że działają proekologicznie, na rzecz środowiska. W ich zakładach nie korzysta się z plastiku, opakowania są BIO. Powstały również firmy, których działalnością jest sama produkcja bezpiecznych opakowań. W ich ofercie znajdują się nie tylko pudełka do przechowywania żywności, ekologiczne naczynia, ale też niejedna torebka na zakupy, z której można korzystać wiele razy i w pełnym komforcie.

Należy też wspomnieć, że bycie eko i prowadzenie działalności na rzecz środowiska jest nie tylko społecznie w pełni akceptowane i popierane, ale też modne. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej dokonują samodzielnego wyboru i skłaniają się właśnie ku korzystaniu z oferty, która jest przyjazna naszej planecie. Tym lepiej, jeśli firma wspiera organizacje mające na celu ratowanie ziemi przed destrukcyjnym działaniem chemii. Walka z plastikiem to wielki krok, by o nią zadbać.

Zacznijmy od siebie. Skorzystanie z o jednej reklamówki mniej może nie da pożądanego efektu, ale jeśli to samo zrobi każdy, skala dbałości o ochronę środowiska będzie już zauważalna. Czas, by plastik nie był podstawowym tworzywem, tym bardziej że skutecznie udaje się go zastąpić materiałami bezpiecznymi, które można ponownie przetwarzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.