Odzyskiwanie danych w pomocna recepta.

Odzyskiwanie danych Odzyskiwanie danych – jak odzyskać usunięte pliki

W przypadku utraty danych na komputerze warto wiedzieć, jakie są możliwości odzyskania usuniętych plików. Niektóre rodzaje utraty danych można podzielić na trzy ogólne kategorie: fizyczne uszkodzenie dysku twardego, atak wirusa i uszkodzona tablica partycji. Kategorie te pozwolą Ci zorientować się, jakie metody odzyskiwania danych są dostępne i jak z nich skorzystać. Ponadto kroki te nie są trudne do wykonania i znacznie ułatwią Ci życie. Wkrótce przekonasz się, dlaczego odzyskiwanie danych jest tak ważne dla Twojej firmy i jak może sprawić, że Twoje dane będą znów dostępne.

Wirusy mogą błyskawicznie usuwać dane

Wirusy komputerowe są często pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, gdy mowa o utracie danych. Programy te są w stanie zniszczyć ogromne ilości danych. Wirusy nie tylko powodują zakłócenia w działalności firmy, ale mogą również zniszczyć jej funkcjonalność. Większość wirusów dostaje się do urządzenia za pośrednictwem phishingu lub poczty elektronicznej. Gdy dana osoba kliknie uszkodzone łącze, umożliwia to przedostanie się wirusa do systemu. Po pewnym czasie komputer może się nawet całkowicie wyłączyć.

Wirusy mogą powodować różne problemy, w tym niemożność otwarcia pliku. Najbardziej frustrującym aspektem wirusów jest niemożność odzyskania utraconych danych. Pliki te mogą być symbolem dobrych chwil w życiu, a nawet wspomnieniem o zmarłym przyjacielu. Dlatego ważne jest tworzenie kopii zapasowych wszelkich danych przechowywanych na dyskach lub w plikach. Mogą to być ważne wiadomości e-mail, dokumenty, pliki zakładek i inne dane.

Fizyczne uszkodzenie dysku twardego

Jeśli uważasz, że dysk twardy uległ uszkodzeniu fizycznemu, warto zlecić jego sprawdzenie profesjonalnej firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych. W zależności od stopnia uszkodzenia dane można odzyskać nawet wtedy, gdy uszkodzone są części elektroniczne lub sam dysk. Inne czynniki, takie jak czas trwania uszkodzenia, również mogą mieć wpływ na szanse odzyskania danych. Na przykład w sześćdziesięciu procentach przypadków uszkodzeń spowodowanych pożarem dym i ogień nie są wystarczające do uszkodzenia talerza dysku.

Jedną z pierwszych oznak uszkodzenia dysku twardego są nietypowe odgłosy dochodzące z dysku. Może to być spowodowane infekcją wirusową lub czymś innym. Inne oznaki fizycznego uszkodzenia dysku twardego to wolne działanie lub częściowa utrata danych. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy odzyskiwanie danych jest potrzebne, jest podjęcie natychmiastowych działań. Nie należy jednak próbować korzystać z dysku twardego, dopóki nie zostanie on przeanalizowany.

Najczęstszym rodzajem uszkodzenia fizycznego jest zderzenie głowicy, które występuje, gdy głowica odczytująco-zapisująca zostaje wytrącona z położenia i uderza w wirujący talerz. Jeśli taka sytuacja występuje zbyt często, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia dysku twardego. Jeżeli zdecydujesz się na próbę odzyskania danych, pamiętaj, aby przeprowadzić ją w czystym pomieszczeniu. Cząsteczki kurzu mogą zakłócać działanie mechanizmów odczytu i zapisu danych. Upewnij się także, że masz puste miejsce, w którym możesz pracować na dysku twardym.

O ile problemy logiczne są łatwe do naprawienia, o tyle uszkodzenia fizyczne mogą sprawiać więcej trudności. Najskuteczniejszym sposobem odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków twardych jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Firma ta może ocenić stopień uszkodzenia dysku twardego i odpowiednio go naprawić. Nie należy próbować rozwiązywać problemu na własną rękę, ponieważ można przez przypadek spowodować więcej szkód lub pogorszyć stan. Przed skontaktowaniem się z profesjonalistą należy wykonać kopię zapasową ważnych danych.

Jeśli nie można przywrócić danych z nośnika fizycznego, należy rozważyć inne metody przywracania danych. Jedną z nich jest uszkodzenie nośnika fizycznego, które może nastąpić w wyniku przypadkowego upuszczenia dysku twardego lub rozlania szklanki wody. Jeśli nośnik fizyczny jest uszkodzony, nie można już odczytać ani zapisać danych. Istnieją sposoby odzyskiwania utraconych danych z fizycznego dysku twardego, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z możliwości i dokonać właściwego wyboru.

Jeśli dysk twardy nie działa, przyczyną może być płyta PC. To właśnie ta płyta steruje pracą dysku twardego. Jeśli płyta PC jest uszkodzona, może dojść do awarii dysku. Jeśli dysk twardy jest sprawny, problem można rozpoznać natychmiast. Dysk twardy z nadpalonymi lub przypalonymi krawędziami jest potencjalnym kandydatem do odzyskania danych. Należy pamiętać, że tego typu uszkodzenia można stosunkowo łatwo naprawić, a w przeciwnym razie dane mogą zostać utracone na zawsze.

Odzyskiwanie plików z uszkodzonej tabeli partycji

Jeżeli utraciłeś partycję, być może uda Ci się ją odzyskać za pomocą darmowego narzędzia o nazwie Disk Drill. Narzędzie to skanuje dysk i ujawnia wszystkie pliki, które można odzyskać. Aby odzyskać dane z uszkodzonej tablicy partycji, musisz najpierw zidentyfikować uszkodzoną tablicę partycji. W ten sposób można ją naprawić i upewnić się, że dysk jest nadal zdrowy. Tę metodę najlepiej powierzyć profesjonalistom, ale jeśli nie masz pewności, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia do naprawy dysków innych firm, takiego jak Partition Master, aby wykonać to zadanie.

Awaria tablicy partycji jest najczęściej powodowana przez wirusa, choć istnieją też inne przyczyny. Wirusy mogą również wpływać na tablicę partycji, usuwając z niej partycje i pliki. Typowy wirus CIH może zniszczyć zarówno tablicę partycji, jak i BIOS płyty głównej. Wirusy mogą również spowodować uszkodzenie tablicy partycji. Najlepszym sposobem na odzyskanie utraconych danych z uszkodzonej tablicy partycji jest przywrócenie utworzonej wcześniej kopii zapasowej tablicy partycji. Wiele osób nie tworzy kopii zapasowych swoich plików, dlatego jest to jedyny skuteczny sposób na odzyskanie utraconych danych.

Innym sposobem na odzyskanie plików z uszkodzonej tablicy partycji jest użycie oprogramowania do odzyskiwania danych. System Windows nie ma wbudowanego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych danych, dlatego należy pobrać oprogramowanie współpracujące z systemem Windows. Oprogramowanie to będzie działać w taki sposób, aby polecenie odzyskiwania tabeli partycji działało jak najsprawniej. Aby odzyskać pliki z uszkodzonej tabeli partycji, ważne jest jednak pobranie odpowiedniego oprogramowania.

Ponowna instalacja systemu Windows może wprawdzie naprawić tablicę partycji, ale spowoduje to usunięcie danych z dysku twardego. Dlatego w celu odzyskania wszystkich plików najlepiej jest użyć oprogramowania do odzyskiwania danych innej firmy. Możesz pobrać wersję próbną tego programu, aby przetestować jego działanie. Program jest łatwy do pobrania i zainstalowania. Jest też bezpłatny. Upewnij się tylko, że masz dobry program antywirusowy.

Oprócz fdiska, inne popularne narzędzie wiersza poleceń o nazwie Active@ Partition Recovery umożliwia odzyskanie informacji o partycji, jeśli brakuje ich w tablicy partycji. Jego działanie polega na zmianie głównego sektora rozruchowego i nie będzie działać na reszcie dysku. Na szczęście można również odzyskać usunięte wpisy partycji. Odzyskane dane będą opierać się na tych informacjach. Po odzyskaniu wpisów partycji można spróbować zapisać pliki.

Po zidentyfikowaniu przyczyny uszkodzenia partycji można rozpocząć proces odzyskiwania danych. Pierwszym krokiem jest utworzenie kopii zapasowej danych znajdujących się na dysku. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz skorzystać z usługi odzyskiwania danych. Często specjaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych mogą naprawić uszkodzoną partycję i odzyskać dane. Przed podjęciem próby zastosowania tej techniki należy koniecznie wykonać kopię zapasową partycji, ponieważ może być za późno na odzyskanie danych, jeżeli uszkodzona partycja jest zbyt zniszczona, aby je odczytać.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]