Właściwie kończy się odtwarzanie danych z macierzy RAID 0+1

Przywracanie danych z macierzy RAID Jak odzyskać dane po awarii systemu odzyskiwania Raid

photo
Przywracanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Słowo „odzyskiwanie RAID” słyszy się dziś dość często, ale co to właściwie jest? I dlaczego powinieneś to rozważyć? Jeśli masz komputer przenośny, jest całkiem prawdopodobne, że spotkałeś się z terminem „odzyskiwanie RAID” przynajmniej raz, jeśli nie więcej. RAID” to macierz pamięci masowej, która jest skrótem od Redundant Array of Independent Multiple Access, co w zasadzie oznacza, że jeden fizyczny dysk twardy lub inne urządzenie może działać na wielu zadaniach w tym samym czasie bez dzielenia zasobów ze sobą. Choć jest to z pewnością najbardziej podstawowy opis systemu RAID, jest w nim o wiele więcej.

Tak odbywa się odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1

Załóżmy, że w tym przykładzie pracujemy z prostą konfiguracją sieci SAN. Przywracanie danych z macierzy RAID https://twoje-uslugi.biz.pl/odtwarzanie-danych-z-macierzy-raid-01-naklady-oraz-ewentualnosci/ Sieć SAN jest skonfigurowana w taki sposób, że wszyscy możemy podłączyć się do tej samej sieci VLAN (Virtual Local Area Networks). Ponadto dysponujemy pojedynczym dyskiem logicznym i grupą fizycznych dysków twardych, które znajdują się w piwnicy naszego domu. Na grupie dysków fizycznych znajduje się system operacyjny komputera, taki jak Windows, a także inne programy, takie jak OpenBSD, Linux itp.

Tak odbywa się przywracanie danych z macierzy RAID

Załóżmy teraz, że mamy problem w naszym zapasowym centrum danych. Na razie zakładamy, że nic jeszcze nie poszło nie tak. Nasza konfiguracja SAN wykryje po prostu jeden dysk logiczny lub inne urządzenie, które jest „martwe” (nie ma zapisanych danych). Następnie należy otworzyć Panel sterowania lub „Narzędzia administracyjne” i odnaleźć folder „PDB”. Po kliknięciu „OK”, zobaczysz listę wszystkich dysków lub partycji w systemie – zwróć uwagę na znaki „*” obok każdego dysku lub partycji.

Powierz odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 fachowcą.

Załóżmy, że mamy problem – kontroler naszych macierzy raid uległ awarii, a my nie mamy jak go rozwiązać. W tym momencie moglibyśmy skorzystać z możliwości „Raid recovery” na dyskach. Aby to zrobić, musimy być w stanie uruchomić system operacyjny (z płyty CD / DVD użytej do utworzenia macierzy raid), a następnie użyć „Safe Mode” ze sterownikiem /dev/disk-io, aby uruchomić nasz system operacyjny z dysku uszkodzonego kontrolera.

Jednakże, może być konieczne uruchomienie systemu w trybie bezpiecznym w celu dokonania zmian w /etc/mrc. Jeśli dokonaliśmy zmian w tym pliku przed awarią kontrolera, moglibyśmy użyć tych plików do cofnięcia naszych zmian. Ale co jeśli tego nie zrobiliśmy? Co jeśli pracowaliśmy na zupełnie nowej instalacji naszego oprogramowania do odzyskiwania danych raid i jakoś dostał się do jakiegoś rodzaju problemu logicznego? Jak możemy sprawić, aby w takiej sytuacji program uruchamiał się niezawodnie?

Mamy tutaj szczęście – istnieją pewne aplikacje, które mogą nam pomóc w takich sytuacjach. Oprogramowanie do odzyskiwania danych z raidów, które jest najczęściej używane to Data Rescue Professional. Jest to również najczęściej używany program do odzyskiwania danych na dyskach twardych zarówno SATA jak i IDE. Chociaż odzyskiwanie danych RAID jest możliwe, nie musimy się martwić o kompatybilność z innymi programami, chyba że obsługują one również RAID.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 firma godna polecenia.

W tym miejscu z pomocą przychodzi narzędzie Raid Monitor. Narzędzie to poinformuje nas, jeśli wystąpi problem z którymkolwiek z dysków twardych w naszych macierzach RAID. Poprzez uruchomienie skanowania każdego dysku, możemy zobaczyć wszystkie problemy, a następnie zdecydować, czy są one warte naprawy. W większości przypadków, będziemy w stanie naprawić je bez ponownego uruchamiania komputera – co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas procesu odzyskiwania danych! Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest przekształcenie polecenia Raid Monitor w zwykłe polecenie linuksowe, tak abyśmy mogli je łatwo uruchomić z terminala.

Rozmawialiśmy o raid oprogramowania do odzyskiwania danych, które są najczęściej używane i narzędzia, które można wykorzystać do sprawdzenia i naprawy problemów z dyskami, gdy uległy awarii. Jest jeszcze jedna rzecz, aby dowiedzieć się o tych rzeczach – odzyskiwanie danych poprzez macierz RAID może być bardzo trudne, jeśli nie jesteś świadomy, co się stało z systemem. Jeśli nie jesteś pewien, czy doszło do utraty danych, możesz nie być w stanie dokończyć procesu odzyskiwania. Dlatego też w następnym rozdziale przyjrzymy się sposobom odzyskiwania danych z macierzy SAN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.