Żywe płot alias żywopłot

Żywe płot alias żywopłot

Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcję ogrodzenia, niemniej nierzadko służą również za dekorację. Zazwyczaj takie ogrodzenia buduje się w słonecznych miejscach, gdzie błyskawicznie rosną i mocno się zagęszczają. Bez liku uroku mają również takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przeźroczystą gdzieniegdzie gmatwaniną witek bądź kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki,a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.
Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcję takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnację. Żywe płoty o zwykłym pokroju „same” rosną, nierzadko też ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia Poznań zdołają być bardzo wysmukłe, jednak należy je regularnie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są też koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie płot konstruuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.

Z reguły wystarczający jest rosnący płot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cienie nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
• ma mało wymagań,
• dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
• ekspresowo wzrasta,
• cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
• w okręgach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest niedrogi.
Ligustr możemy zastąpić irgą błyszczącą-jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.

Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarną porzeczkę. Można nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i część konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.

Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe płot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulicę. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny” będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Nic tak nie podkreśli linii trawnika albo kwietnika jak małe żywe ogrodzenie. W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawanik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą rosnąć w określonych miejscach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy też zasłonią gołe placki gleby. Estetycznie uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekorację ogrodu. Na zielone płoty Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego pąki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie bądź wysokie zielone ogrodzenia wolno otrzymać z gatunków iglastych. Na nieszczęście, krzewy z tej grupy są o wiele droższe niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, aliści jego klasę Fastigiata jest dozwolone puścić pojedynczo. Będzie szybko kiełkowałaby a ocali mający kształt kolumny postać.

Jeśli wasz zaułek jest wybitnie diablik, wskazane jest niewprawiony płot rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych wariantów mają klasie o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej wyraźnego w słońcu, pomimo tego nawet w chłodu listowie pozostają wcale jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.